-

takitam

Komentarze użytkownika

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Porażające. Falke napisał Krucjatę dziecięcą i Jezusa z Nazaretu.  Zupełnie jak Andrzejewski (wprawdzie bez Jezusa) i Brandstaetter (bez Krucjaty). Ale Brandstaetter znał Andrzejewskiego. Przypadek? Nie sądzę.

Polska Wikipedia wymienia trzy powieści o owej krucjacie. Angielska - piętnaście. Niemiecka - szesnaście, przy czym nie ma tu powieści Falkego (pewnie celowo ukryli). Niektóre pozycje, z Andrzejewskim włącznie, powtarzają się na wszystkich trzech listach.

Dajmy jednak spokój nudnemu homosiowi Jerzemu. Prakwdziwa bomba, którą niniejszym tu odpalam, to powieść Thei Beckman Krucjata w dżinsach. A dżins to - wiadomo - indygo, które ktoś w tym wątku już wspomniał. Kumacie już, o co chodzi? ;)

takitam
12 lipca 2021 13:03

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Ech, ten pośpiech. "Razdko" - bez "najczęściej".

takitam
12 lipca 2021 12:41

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Nic "się" nie układa. Fakty to fakty - okruchy przeważnie mocno zdekompletowanej całości, którym historycy próbują jakoś nadać znaczenie. Przy czym najczęściej rzadko są tak uczciwi w swojej niewiedzy, jak muzealnicy z Tongeren.

A prawda bywa ciekawa albo nudna. To naprawdę nie od niej zależy. ;)

takitam
12 lipca 2021 12:40

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Nie bardzo. Po pierwszym, krótkim akapicie poświęconym książeczce jakiegoś chemika (powiedzmy, że to jest główny temat) przechodzi Pan do dłuższej opowieści o ludziach, z którymi tego chemika wraz z jego barwnikami i tekstyliami łączy tylko to, że pisał o nich gość, który rzekomo "mniej więcej w tym samym czasie" też wykładał na Politechnice w Zurychu, tyle że literaturę, a nie chemię. Co jakoby ma być czymś podejrzanym. Mówię "rzekomo", bo Konrad Falke z ETH był związany w latach 1911-1912, a Robert Heller wydał swoją główną pracę Färberei und Zeugdruck. Die theoretischen Grundlagen (Barwienie i drukowanie tkanin: podstawy teoretyczne) w 1951, czyli chyba wtedy był czynnym naukowcem. Czterdzieści lat - naprawdę trochę ...

takitam
12 lipca 2021 12:06

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Naprawdę to wynika z mojego komentarza? Zwróciłem tylko uwagę na to, że nawet w encyklopediach oprócz faktów są właśnie "narracje", czyli oparte na czyichś ogólnych poglądach i wizjach przedstawienia powiązań pomiędzy tymi faktami i przypisanie im określonych znaczeń. Nader często prowadzi to do konfabulacji w myśl zasady "Se non è vero, è bon trovato". To właśnie wobec tych narracji zalecana jest ostrożność, zwłaszcza jeśli intencje są aż nadto widoczne, jak w tym męskoerotycznym leksykonie. W owym haśle nie widzę nic poza prostym wskazaniem, z powołaniem się na źródło, że w badaniach nad Waiblingerem pojawił się taki właśnie pogląd. Żadnego budowania narracji na tym nie ma, co jest jak najbardziej zgodne z filozofią ...

takitam
12 lipca 2021 10:44

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Jeszcze jedna uwaga. Musiał Pan przejrzeć biogram Waiblingera w niemieckiej Wikipedii (całkiem rozsądne podejście), bo tylko tam znajduje się informacja o homoerotycznym związku Wilhelma z Eduardem. Informacja ta pochodzi z dzieła pt. Mann für Mann, którego podtytuł brzmi (w tłumaczeniu na polski) Encyklopedia biograficzna poświęcona historii męskiej seksualności i przyjaźni w świecie niemieckojęzycznym. To może być bardzo solidne i wiarygodne źródło - najlepszy dowód, że doczekało się trzeciego wydania ;) - ale tego rodzaju selektywne opracowania, rozległego czasowo i tematycznie obszaru badań mają pewną wadę. Jest nią częsta skłonność badaczy do dopasowywania faktów do przyjętych z góry założeń, odrzucania wszystkiego, co te założenia podważa ...

takitam
12 lipca 2021 09:39

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Oczywiście, że wiem. Przecież zacząłem od tego zastrzeżenia.

Na pytanie odpowiem zupelnie szczerze: jest oczywiste, że młody człowiek szukał zemsty za jakąś krzywdę doznaną od Michaelisów, ale zdawał sobie sprawę, że powołanie się na tę okoliczność przez sądem tylko go pogrąży. Przyjął zatem inną strategię obrony, sugerując, że Michaelisowie wcale nie są dobrymi chrześcijanami, za jakich chcieliby uchodzić  - tak jest, Salomo i Adolph byli konwertytami, bo na tym zwykle polegała asymilacja - i sięgnął po antysemickie stereotypy, do których należy przypisywanie Żydom przyrodzonej niezdolności do autentycznej integracji z otaczającym ich nieżydowskim społeczeństwem i zaakceptowania jego najbardziej podstawowych norm moralnych. Nieprzemyślana i nawet sprzeczna z praw ...

takitam
12 lipca 2021 08:34

@Czy Niemcy są częścią islamu? (11 lipca 2021 10:11)

Dwie kwestie - może poboczne, a może nie.

W krajach niemieckojęzycznych wykłady z literatury na politechnikach nie są niczym osobliwym. Na przykład Uniwersytet Techniczny w Dreźnie (Technische Universität Dresden) oferuje studia w dziedzinach filozofii, historii, nauk politycznych, komunikacji społecznej, socjologii, sztuki i muzykologii, teologii protestanckiej i katolickiej oraz prawa. Ze sławnych wykładowców tej uczelni można wymienić Victora Klemperera (był profesorem literatury francuskiej od1920 do 1935 roku, kiedy to jako Żyd został odesłany na przymusową, przedwczesną emeryturę) oraz Privatdozenta Paula Tilicha - od 1933 roku na emigracji w USA, gdzie dorobił się uznania jako jeden z najwybitniejszych teologów protestanckich XX wieku. W kontekście tej notk ...

takitam
12 lipca 2021 04:09

@Kręgosłup demokracji oskarżony o skoliozę (9 lipca 2021 10:50)

.W dawnej pisowni, że zacytuję sam siebie. ;) 

 

takitam
9 lipca 2021 14:08

@Kręgosłup demokracji oskarżony o skoliozę (9 lipca 2021 10:50)

Przepraszam, miało być "ewidentnie", ale mądry spellchecker poprawił na "rewidentów".

takitam
9 lipca 2021 14:00

@Kręgosłup demokracji oskarżony o skoliozę (9 lipca 2021 10:50)

Wolny to vrij. Nazwisko De Vries ma związek z Fryzją (w dawnej pisowni Vriesland) czyli po polsku brzmiałoby Fryzyjski.

Dawno temu, komentując zapewnienia ks. Orszulika, że premier Mazowiecki ma szlachecki rodowód sięgający XV w., mój śp. wuj uświadomił mi, że nazwiska odmiejscowe typu Mazowiecki, Poznański, Warszawski itp. są rewidentów... ehm, nieszlacheckie.

Tak że nie wiem, co o tym "Fryzyjskim" myśleć.

 

takitam
9 lipca 2021 13:57

@Cielec złoty opętał świat (9 lipca 2021 07:31)

Dla mnie Mefistofeles zawsze będzie śpiewał po rosyjsku głosem Muslima Magomajewa: "Satana tam prawit bał!"

takitam
9 lipca 2021 08:51

@O proroku wieszczącym rzeczy istotne, który nie przewidział banalnego wypadku (8 lipca 2021 23:46)

Dzięki za ciekawą i przyjemną w lekturze notkę. Jak zawsze zresztą.

Jesli chodzi o prorocze wizje, dotyczące udziału Stanów Zjednoczonych w drugiej wojnie światowej, to równie dobrze pasują one do... pierwszej. Zasada izolacjonizmu i nieinterwencji zawsze miała i ma swoje miejsce w amerykańskiej polityce, a ludzie przeważnie nie chcą tracić tego, co mają, pakując się w awantury, które ich bezpośrednio nie dotyczą.

4 sierpnia 1914 roku, kilka dni po wybuchu wojny w Europie, prezydent Woodrow Wilson ogłosił neutralność Ameryki, stwierdzając, że kraj "musi pozostać neutralny w słowie i czynie w tych dniach próby". Ponieważ w grę nie wchodziły żadne żywotne interesy, wielu Amerykanów popierało to stanowisko. Amerykańskie firmy wysyłały żyw ...

takitam
9 lipca 2021 08:29

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

Sorry, jeszcze link (już z zapowiedzianą poprawką).

takitam
9 lipca 2021 07:43

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

;)

A mówiąc serio, wydaje się, że ciocia Wiki w tej kwestii nie do końca ma rację. W Szkocji i Irlandii Północnej, inaczej niż w Anglii i Walii, legalnym środkiem płatniczym nie są żadne banknoty. Są nimi wyłącznie monety Mennicy Królewskiej. Innymi słowy, mając dług pieniężny w Anglii, możesz go zaspokoić papierowymi lub metalowymi funtami (ale wyłącznie emitowanymi przez Bank Anglii) i wierzyciel nie ma prawa odmówić ich przyjęcia. W Szkocji natomiast może spokojnie powiedzieć: "Naw, sir" i żądać brzęczącej monety (lub czegokolwiek, co on uzna za wystarczające rozliczenie, np. polskiej wódki).

Zaraz powiem to cioci.

takitam
9 lipca 2021 07:24

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

Najważniejszy jest ten czwarty.

Jak twierdzi ciocia Wiki, z technicznego punktu widzenia nie są one prawnym środkiem płatniczym nigdzie w Zjednoczonym Królestwie - nawet w Szkocji - lecz wekslami własnymi. Bank emitent może wypuścić ich tylko tyle, na ile ma pokrycie w prawdziwych pieniądzach, czyli w funtach emitowanych przez Bank Anglii, lub w złocie.

 

takitam
8 lipca 2021 21:17

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

Idąc za radą Themersona spróbuję odwrócić aforyzm.

Polityka to to samo co wojna, tylko prowadzona innymi metodami. Też brzmi dobrze, nie? ;)

Polityka ekologiczna to też wojna i kto wie, czy nie najważniejsza. Rachunek ekonomiczny moze przemawiać za syntetykami, ale pokrzywowe włókno jest nie tylko lepsze, bo ekologiczne, ale nadto etyczne, w przeciwieństwie np. do naturalnej wełny. A Szkocja stawia na zrównoważony rozwój i ekonomię kołową w przemyśle tekstylnym.

Banknot może być sygnałem, że dzielni górale nie będą biernie czekać na rozwój wypadków, tylko wezmą byka za rogi, czyli, jak to się mówi po angielsku, grasp the neetle (chwycą w garść pokrzywę).

takitam
7 lipca 2021 15:36

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

Jeszcze kilka słów.

Rzeczy zbyt oczywiste często łatwo pozostają niezauważone. Fabric of Nature ma oczywiście sens metaforyczny: tkanina Natury, czyli sieć powiązań tworzących złożony wzór, jakim jawi się otaczająca nas rzeczywistość. Ale to może być w sensie najbardziej dosłownym po prostu tkanina naturalna: lniana, bawełniana, czy właśnie z pokrzyw.

takitam
7 lipca 2021 08:56

@Pokrzywy są ponad wszystkim (6 lipca 2021 17:25)

W rzeczy samej. Ja tę zabawę znam z dzieciństwa jako gonienie fajerki; w różnych regionach występowała pod różnymi nazwami, np. jazda na feldze. Patyk to naprawdę haczyk zaczepiony o obręcz.

Photo: Dundee Heritage

Ale to na banknocie to inna wersja, z "patykiem" zaczepionym o kółko, wymagająca dużo wiekszej zręczności. Jak zabawka z Fisherrow. Z łątwością rozpoznamy jej charakterystyczne elementy na banknocie.

Prawdopodobnie nie zachowało się zbyt wiele takich przedmiotów. Inaczej niż ceramiczne skorupy, metalowe rupiecie ku żalowi archeologów nie zachowują sie zbyt często. Złom łatwo przerobić na coś nowego i użytecznego, np. nową zabawkę, pług albo karabin.

Pozostaje fascynującą zagadką, czemu przedstawiono pięć obręczy ułożonych w taki spos&oac ...

takitam
7 lipca 2021 08:30

@Krótka historia o przepraszaniu (4 lipca 2021 13:37)

Plemiona słowiańskie też nie zawsze były w porządku, jeśli chodzi o współbraci. Tylko z najnowszej historii można wymienić Katyń, Jasenovic, Wołyń...

takitam
6 lipca 2021 07:05

Strona 1 na 7.    Następna